Nintendo 64

Tato konzole z páté generace konzolí se začala v Evropě prodávat 1. března 1997 za cenu 199 USD. Název pro tuto konzoli, konkrétně číslo 64, pochází z 64-bitového procesoru, které Nintendo v této konzoli použilo. Nicméně používala se 32-bitová sběrnice, takže se konzole řadí do 32-bitové éry konzolí. Jak už jsem zmínil, konzole používala 64-bitový procesor NEC VR 4300 o taktu 93,75 MHz. Dále používala grafický čip SGI RCP o taktu 62.5 MHz a paměť RAM byla o velikost 4 MB, což některým hrám nestačilo a bylo možnost dokoupit tzv. Expansion Pack, který rozšířil paměť na 8 MB. A s televizí jste mohli konzoli propojit přes kompozitní kabel nebo S-Video kabel. Dále má konzole možnost připojit až 4 gamepady.

Nintendo přestalo konzoli podporovat v Evropě 16. května 2003 (v USA to bylo 30. listopadu ten samý rok). Za celou dobu se této konzole prodalo celosvětově 32,93 milionů a nyní je konzole v celkových prodejích konzolí na 13. místě (z celkového počtu 32 konzolí). Jednalo se o poslední domácí konzoli, která používala cartridge jako média pro hry. Za celou dobu vzniklo několik legendárních her, z kterých těží Nintendo, nebo i jiní vydavatelé, dodnes. Dnes má konzole status legendy a v nejednom žebříčku se ocitá na prvním místě jako nejlepší konzole všech dob.

500px-N64

Pro tuto konzoli vzniklo celkově 387 her, několik se samozřejmě ani do Evropy nedostalo, protože byly zaměřeny pouze na japonský trh. Což není až tak veliké číslo, pro srovnání na PlayStation 1 (patří do stejné éry konzolí) se vydalo zhruba 1100 her. Samozřejmě Nintendo hodně těžilo ze svých značek a podle metacritics.com, vznikla, právě na Nintendo 64, nejlepší hra vůbec – The Legend of Zelda: Ocarina of Time. Další velmi úspěšné hry se statusem legendy jsou Perfect Dark a GoldenEye 007. Obě tyto hry jsou akční FPS a pomohli změnit žánr akčních her. Dále vznikla samozřejmě spousta her s Mariem a dalšími klasickými postavami od Nintenda. Nejvíce prodávaná hra pro Nintendo 64 je právě Super Mario 64, kterého se prodalo skoro 12 miliónu kusů a jednalo se o prvního Maria ve 3D. Jedna z legendárních hopsaček, které se poprvé objevily na tuto konzoli, je Banjo-Kazooie. Také vycházeli i hry z jiných konzolí nebo PC jako jsou Rayman 2, Resident Evil 2, StarCraft 64, Quake, Doom nebo Duke Nukem 64.

perfect-dark

Perfect Dark

Bohužel díky malé kapacitě cartridgí se Nintendo 64 nedočkala dalších her.  To se Nintendo snažilo zachránit přídavnou mechanikou pro čtení magnetických disků, která se nazývala Nintendo 64 DD. Jenže ta byla neúspěšná a z tohoto důvodu se vydalo na tento formát pouze 9 her. Nicméně se pro toto zařízení chystalo několik zajímavých her, které buď byly zrušeny nebo vyšly až pro GameCube, např.: Diablo, Final Fantasy VII, SimCopter, Resident Evil 0, atd.