Dnes, 2.května, vychází dlouho očekávaný Mario Golf: World Tour. Pro mnoho z vás bude toto možná první setkání s golfem ze světa Maria, ale věřte, že i tato sportovní série něco pamatuje. I když se s pravidelností železné košile vyskytuje Mario prakticky v každé hře, tak mnoho dalších postav se neustále mění a stejně tak se mění i jednotlivé tratě a světy. Herní série je tu s námi již nějaký ten pátek a i když princip zůstal stejný, herní prvky se neustále vyvíjí. Pokud se tedy chcete s námi ponořit do historie a zavzpomínat si, popřípadě se seznámit s celou sérií a zjistit kde to všechno začalo, pokračujte dále ve čtení.
Oficiální počátek Mario Golf série se traduje od roku 1999, než se však podíváme na hru, která vyšla pro konzoli Nintendo 64, zamíříme ještě dál do roku 1984, kdy nám Nintendo naservírovalo první hru z prostředí zelených hřišť a jamek.
Golf byla původní hra, která vyšla na konzoli NES v roce 1984. Jedinou hratelnou postavou zde byl Mario, který se zde však objevil pouze v modrých kalhotkách (krteček?) a bílém tričku. Hra byla dost přehlížena a zapomenuta, protože v tentýž rok vyšla předělávka se stejným jménem Golf na FDS (Famicon Disk System). Ke hře mimo jiné vyšly dva updaty – Golf: Japan Course a Golf: US Course. V japonské verzi měl Mario už svůj klasický kostým a na rozdíl od té americké jste mohli tratě pozorovat z ptačí perspektivy. Takovou zajímavostí bylo, že pokud jste dokončili všechny jamky, mohli jste zadat své celkové skóre. Pokud bylo skóre vysoké, bylo zaznamenáno na speciální disk, který přišel se hrou a poslán do Nintenďácké základny v městě Kyoto. 100 nejlepších pak dostalo destičku se svým vyrytým jménem a byla jim zaslána hra Golf: Japan Course (Gold), která měla o něco větší obtížnost. A tomu já říkám zápal pro věc. V roce 1990 vyšla hra i pro Game Boy.
Psal se rok 1991 a na trhu se objevuje další golfová hra, která už začíná směřovat k čistě Mariovské sérii. NES Open Tournament Golf. Ve hře jste se již, kromě Maria, mohli setkat i s Luigim, princeznou Peach nebo princeznou Daisy. Hra samotná se odehrávala na zemi a nikoliv v Houbovém Království jako pozdější tituly ze série. Proto jste se také mohli podívat do lokací pojmenovaných podle jednotlivých zemí – konkrétně do Japonska, Francie, Velké Británie, Ameriky a Austrálie. Hra také vyšla na virtuální konzoli pro konzoli Wii.
Mario Golf (Nintendo 64)
Na oficiální Mario Golf se čekalo dlouhých 8 let. Když se pak konečně v roce 1999 objevil, tak se vší parádou. Mario Golf pro konzoli Nintendo 64 je první golfovou hrou, která se celá odehrává v Houbovém Království a kde můžete potkat všechny ty známé postavičky z Mariova univerza. Hra nabízela jak Single Player, tak i Multiplayer. Zatímco v sólové části hry jste se probíjeli turnaji a speciálními výzvami, v Multiplayeru jste si to rozdali proti ostatním hráčům. Byly zde k vidění tradiční herní mechaniky, která pak udávaly směr pro pozdější tituly – ukazatel točivosti a směru, sílu větru či jednotlivé atributy postav. Hra byla vytvořena firmou Camelot Software Planning, která stojí nejen za celou golfovou sérií, ale i za tou tenisovou.
Mario Golf (Game Boy Color)
Přibližně po 4 měsících vyšla verze také na Game Boy Color. Nešlo o žádnou revoluci, která by měla pokořit verzi pro Nintendo 64, nýbrž se jednalo o titul, který byl vytvořen speciálně proto, aby mohl s předchozí hrou vzájemně komunikovat. I zde se nacházela spousta herních módů jako turnaje či speciální výzvy ale hlavní rozdíl byl v celém pojetí hry. Mario Golf pro Game Boy Color byl dělán jako klasické RPG, kde jste si mohli vybrat jednu ze 4 postav a jít dobýt golfový svět. Kromě tohoto pojetí nabízela hra také speciální volný mód zaměřený čistě jen na golfovou stránku hry, abyste si mohli dát na chvíli oraz z hlavní dějové linky. Japonsku byl pak dále ještě vydán Mobile Golf, což byl totožný titul, který se však více zaměřoval na multiplayer přes mobilní zařízení.
Mario Golf: Toadstool Tour (GameCube)
V roce 2003 se na scénu dostala hra Mario Golf: Toadstool Tour. Vyšla na konzoli GameCube a hned od svého vypuštění zaznamenala veliký úspěch. Herní mechanismus zůstal prakticky nezměněn, pouze přibylo pár novinek jako „warpující trubky“ (trefíte míček do jedné trubky a on z druhé vyletí) nebo „Chain Chompové“ (pokud dostanete míček moc blízko Chain Chompíka, ten se postará o to, aby jste odpalovali mimo trať). Hra doznala trochu toho ulehčení, kdy jste mohli vidět kolik té energie je na odpal potřeba, abyste jste se dostali na tu část tratě, kam chcete. Pořád však fungovali faktory jako síla větru či točivost míčku. Hra byla výjimečná svým propojením s titulem Mario Golf: Advance Tour, jenž vyšel o rok později.
[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=Ls065sH2puI[/embedyt]
Mario Golf: Advance Tour (Game Boy Advance)
V roce 2004 se vyklubalo pokračování pro konzoli Game Boy Advance, které bylo velmi propojené s předchozím dílem – postavičky z téhle hry jste si mohli přehrát do Mario Golf Toadstool Tour i se všemi vlastnostmi, které jste jim nasbírali. Zároveň úspěchy v předchozí hře vám zde zajistili odemknutí speciálních lokací. Hra samotná pak byla chválena za grafické zpracování a výborné převedení RPG prvků do světa Mariovského golfu.
Mario Golf: World Tour (3DS)
Tak jsme si prošli celou sérii a dostali se zase zpátky do dnešního dne, kdy vychází nový golfový přírůstek. Někteří z nás nakráčí do obchodů či do eShopů a začnou s nákupem. Hodnotit hru předčasně zatím nejde ale již teď můžeme napsat, že veškeré herní prvky, které z téhle série známe a máme je rádi, zůstávají a k vylepšené technické stránce se přidávají o nové či staronové postavy a lokace. Kluci z Camelot Software Planning zkrátka nechtějí šlápnout nikam moc vedle. Pokud tedy ještě stále nevíte, co od hry čekat, doporučujeme zkusit demo a nebo se alespoň mrknout na náš gameplay právě ze zmiňovaného demíčka.
[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=ZrK6i6LNuPg[/embedyt]