Tomuto tématu se pokusíme věnovat určitou dobu a rozhodně tak nezůstaneme u jednoho článku. Otázka zda-li si pořídit konzoli od Nintenda jistě trápí každého z vás, který si hodlá nějakou tu konzoli pořídit a snaží se sehnat jakékoliv informace, které by mu v jeho rozhodování pomohly. Nintendo 3DS je na trhu již nějakou tu dobu a zrovna rok 2013 byl z pohledu vyšlých titulů velmi přívětivý, pokud tedy stále váháte nad koupí handheldu od Nintenda, teď je ten správný čas.
Vzhledem k tomu, že se nacházíme na stránce věnující se Nintendu a věcem s ním spojené, neočekávejte tu přílišnou kritiku a snahu o pošpinění handheldu 3DS. V tomto článku se spíše pokusím uvést určité výhody či nevýhody spojené s koupí dané konzole a podle svého nejlepšího mínění představit 3DS těm, kteří snad o jeho koupi uvažují, anebo se jen chtějí dozvědět více. Pro ostřílené fanoušky nic převratného, ale ještě stále narážím na lidi, kteří nemají o společnosti Nintendo tady u nás prakticky žádné informace.
Nintendo 3DS – popis
Pokud hledáte stručnější popis a přesná specifika, doporučuji navštívit konkrétní stránku v sekci konzolí. Osobně se pokusím rozebrat hlavní rozhodovací proces, který vás při koupi Nintenda 3DS čeká hned na první pohled – a tím mám na mysli rozdíl mezi Nintendem 3DS a 3DS XL. Ukázku a podrobnější popsání najdete ve videu níže:
[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=JYG09NpBGb4[/embedyt]
Pro ty z vás, kteří touží po stručném textovém popisu – zde:
U klasického 3DS modelu můžeme najít obrazovku o velikosti 3 a půl palce s rozlišením 800 na 240, které se týká především 3DS efektu – to, co člověk vidí na první pohled je 400 na 240. A dotykový displej o velikosti 3.02 palců s rozlišením 320 na 240. Další věc, které si všimnete, je ta, že se po okrajích vedle obrazovky nachází volné místo a obrazovka tak vypadá v celém konceptu menší. Pokud se podíváme na tlačítka Select, Home a Start vidíme, že jsou zapuštěná dovnitř a že jsou z toho cítit jisté obtíže při stisknutí. A věřte, není to z toho jen cítit ale opravdu to tak je. V tomto ohledu je na tom XL daleko lépe a vystouplá tlačítka jsou daleko pohodlnější a daleko lépe se mačkají. Pokud se přesuneme k 3DS XL vidíme, že design je přeci jen o něco jemnější a tradičnější.
Pokud se podíváme dovnitř, najdeme zde obrazovku o velikosti 4,8 palců se stejným rozlišením jako klasické 3DS, čili 800 na 240. Dotykový displej pak velikost 4,18 palců a rozlišení také stejné jako předchůdce. Velká změna, kterou já osobně vítám je umístění stylusů. Zatímco u XL je umístění stejné jako u staršího DS a daleko příjemnější při hraní, klasické 3DS má umístění stylusu vzadu a při hraní je jeho vytáhnutí a vysunutí dost nepraktické a nepříjemné.
K pořízení Nintenda 3DS dostanete v základní výbavě SD kartu o velikosti 2 giga, u Nintenda 3DS Xl je to karta 4 gigová. Nutno zde ale poznamenat, že z nějakého záhadného důvodu není dodávána nabíječka – zřejmě v Nintendu všichni čekají, že již ji vlastníte díky předchozímu handheldu. Software je totožný u obou modelůale velký rozdíl je ve výdrže baterie. Zatímco u 3DS vydrží zhruba kolem 3 hodin čistého hraní, u XL je to něco mezi 4 a 6 hodinama s tím, že ve sleep režimu, zrovna když nehrajete, dokáže handheld přežít několik dní.
Celkově vzato lze říci, že pokud opravdu uvažujete o koupi nového Nintenda a zatím žádné nevlastníte, je XL pravá volba. Zvláště pro někoho, kdo má přeci jen trochu větší ruce, protože dlouhé hraní na menším handheldu je značně nepohodlné. Na druhou stranu, klasické 3DS se zase lépe vejde do kapsy a na cestu do vlaku či autobusu, je ideální.
Pro koho je určeno?
Podle mého tkví hlavní výhoda Nintenda v tom, že je určená téměř pro všechny, kteří se chtějí u her bavit a trávit u nich čas podle svého nejlepšího mínění (což by ostatně mělo platit pro všechna herní zařízení). V českých luzích a hájích koluje jakýsi mýtus, který tvrdí, že tyto konzole a hry, jsou určené pouze pro rodiny s dětmi – já osobně bych vyvrátil to slovíčko pouze. Nepocházím z kdovíjak staré generace hráčů, ale své mládí jsem trávil u Nu, Pagadi!, Duck Huntu a následně jiných NESovek, které mě herně vzdělávaly tak nějak po svém. Postupem času mě to táhlo ke strategiím ale Mário měl vždycky tu svoji skvělou hravost, kterou máloco překonalo.
Nehodlám tu vypisovat svoji herní historii, o tom to vážně není, ale myslím si, že není na škodu přiblížit ostatním svůj pohled na hry od Nintenda, protože mnoho lidí stále neví anebo si představují bůhví co za kosmickou konzoli z jiné galaxie vůbec Nintendo 3DS je. Žádný všeobecný názor stejně prakticky není a pokud vám vyloženě hry od Nintenda nesedí, pravděpodobně vás o jeho pořízení nepřesvědčí absolutně nic. Tím chci tedy sdělit, že i – nebo spíš právě proto – když jste ostřílený hráč, který čeká od her kvalitu a jistou úroveň, do které se může ponořit, oprostit se trochu od reálného světa a užít si hru naplno, jsou konzole Nintendo 3DS přesně pro vás.
Většina her na Nintendo pochází z východu a kromě mnoha kvalitních arkádových titulů a hopsaček, zde najdete východní RPG hry, které svou propracovaností a délkou hrací doby jen tak něco nepřekoná. Navázal bych na předchozí odstavec a zmínil to, že dost her, se kterými se setkáte, představuje vysokou úroveň obtížnosti, kterou musíte překonat, pokud chcete ze hry vyždímat opravdu maximum a vše splnit na 100%. Pokud si tedy někdo stále myslí, že pod mazlivým pozlátkem se ukrývá ještě mazlivější obsah, je na omylu, a některá obtížnost určitých titulů by ho mohla leckoho velmi překvapit – někoho například příjemně, protože i když hry na 3DS doprovází poměrně vysoká cena, hrací doba většiny her vám to vynahradí.
Hry, které byste neměli přehlédnout
Popis a představení jednotlivých her vydá na další část našeho tématu ale rozhodně tu není na škodu vypsat kousky, kde byste o jejich koupi měli přeci jen přemýšlet, pokud to s Nintendem 3DS myslíte opravdu vážně.
Fire Emblem: Awakening
The Legend of Zelda: A Link Between Worlds
Pokemon Y/X
Animal Crossing: New Leaf
Luigi’s Mansion: Dark Moon
Super Mario 3D Land
Donkey Kong Country Returns 3D
Mario Kart 7
Monster Hunter 3 Ultimate
Professor Layton and the Azran Legacy
Zdravím, sice je to už nějaký ten pátek co tento článek byl napsán, ale musím mu dát víc než jen za pravdu. Celá léta jsem se Nintendo konzolím vyhýbal a měl PSP už od roku 2009. Až když jsem zjistil jaké Nintendo je, jsem také pochopil jak hodně hráčů je díky své znalosti omezené a tím, že neznají nebo nechtějí zkusit o hodně přicházejí. Střídání Nintenda DS Lite po té 3DS až do teď kdy budu pořizovat New 3DS XL, si to nemůžu vynachválit a zjišťuji jak tituly u konkurence jsou omezené a blbé a krátké. Vlastnit jak Nintendo first tituly jako Legend of Zelda, Super Mario a Animal crossing a do toho jsem si pořídil i Residenty Evil oba dva, Naruto, 4x Pokemon, Lego hry, Harry Potter a Pán prstenů a už to nedám z ruky. Navykové je mód 3D a myslím si že Nintendo je v herní branži něco jako Tesla v automobilové a dříve Apple v té mobilní, velký inovátor a revolucionář. Už teď se těším na nX a další co příjde. Jak jsem, ale psal díky neznalosti mnoho herních nadšenců zanevře neprávem na Nintendo a odsoudí se k labilním hrám na PS a Xboxu, které se rychlostně vydavají na kvantitu a výdělek a příběh s hratelností kvůli tomu upadá. A ačkoliv už dávno nejsem teenager a mám rodinu za občasné hraní Pokemon se Zeldy se nemusím stydět, když vím jaké to jsou hry