Nintendo

Nintendo je japonská firma, která se zabývá vývojem a distribucí herních konzolí a videoher. Firma byla založena 23.9.1889, s názvem Nintendo Koppai, a začala s výrobou hracích karet pro hru jménem Hanafuda. Hrací karty se stali populární a firma postupně rostla.

Nintendo_-_1889

První logo Nintenda, používané od roku 1889 do roku 1950

V roce 1956 se Nintendu podařilo získat licenci na postavičky od společnosti Disney, díky tomu mohla firma snadněji prorazit v USA a Disneyho postavičky se dostaly do Japonska.

Roku 1963 se snažila firma rozšířit svůj sortiment i mimo herní oblast. Bylo to celkem logické rozhodnutí – Nintendo mělo hodně peněz a všem bylo jasné, že karty nebudou úspěšné pořád. Nicméně se Nintendo rozhodlo investovat do odvětví, které by nikdo z Vás určitě nečekal – začalo prodávat potraviny jako třeba instantní rýži apod. Nintendo šlo ale ještě dál a založilo taxi službu zvanou Daiya (v překladu Diamant). Jenže pouze těmito investicemi to neskončilo. Nintendo si postavilo tzv. dům lásky, jak jím říkají japonci, u nás se to nazývá spíše nevěstinec (prostě bordel). Je sice mezitím několik rozdílů ale to není důležité. Nintendo to mělo, spíše než pro veřejnost, pro své představenstvo a pro lidi, se kterými obchodovalo. Všechny tyto snahy skončili neúspěchem.

Díky těmto neúspěšným investicím a poklesu popularity Hanafudy se Nintendo, na konci 60. let, ocitlo v dluzích. A my za tyto neúspěchy můžeme být šťastní, protože se Nintendo začalo konečně věnovat hrám.

V 70. letech pracoval ve společnosti Gunpei Yokoi, který prováděl servis výrobních linek – to on navedl celou firmu na videohry a později stál za produkty Game & Watch nebo Game Boy. Právě Game & Watch bylo první herní zařízení od Nintenda. Hry byly vyráběny od roku 1980 až do roku 1991. Celkově vzniklo 59 her.

gaw

Jedna z podob Game & Watch

Výrazný rok pro Nintendo byl rok 1977, kdy nastoupil do firmy Šigeru Miamoto, který v roce 1981 vydal hru Donkey Kong. Hra okamžitě zaznamenala obrovský úspěch a Nintendo hodně vydělalo i prodejem licencí na jiné systémy jako jsou Atari 2600 nebo Intellvision.

Další milník byl rok 1985. To Nintendo přišlo s konzolí Nintendo Entertainment System (NES). Šlo o 8-bitovou konzoli, kterou doprovázela hra Super Mario Bros. a tím se vlastně zrodila asi nejznámější herní postava vůbec – italský instalatér, Mario.

NES

V roce 1989 následovala další konzole, ale nyní přenosná, a to Game Boy. Šlo o handheld, který pomalu začal nahrazovat Game & Watch. Výhodou této kapesní konzole bylo, že hry byly na cartridgích, takže konzole nebyla omezena pouze na jednu hru jako tomu bylo právě u Game & Watch.

Rok na to už Nintendo přišlo se systémem Super Nintendo Entertainment System (SNES), který už byl 16- bitový. Tady bychom udělali menší zastávku a pokud vás zajímá osud dalších konzolí, nezapomeňte navštívit příslušnou sekci Konzole.

 

Jak vidíte, Nintendo už urazilo opravdu dlouho cestu a za tu dobu zažilo několik vzestupů i pádů. Poslední pád nastal v období po vydání GameCubu, kdy hodnota firmy byla opravdu malá. I sám Peter Moore, který byl v té době ředitelem divize Xbox v Microsoftu, tak potvrdil, že Microsoft reálně uvažoval o koupi Nintenda. Nintendo může být rádo, že k tomu nedošlo, protože v roce 2007, díky Wii, začal obrovský úspěch, který trvá víceméně dodnes. (Aktuální problémy s prodejem konzole Wii U ponecháme zatím stranou)