Mario a jeho svět – úvod

Máriovo houbové království

Pro naše první téma ohledně her od Nintenda jsem si vybral nejznámější videoherní postavičku vůbec. I lidi, kteří neznají  videohry, tuší, že Mario má cosi společného s herní scénou a je to celkově asi nejznámější ikona videoherního světa. I když to na první pohled nevypadá, tak Mariův svět je poměrně velký a pro začátečníka, který o něm nemá téměř žádné povědomí, může být celkem problém zjistit, co jsou jaké postavy zač.

480px-Jumpmanconcept

Concept art Jumpmana

Zrození Mária
Mario byl vytvořen, když se videoherní designer Shigeru Miyamoto snažil vytvořit nějakou postavičku, která by se podobala Pepkovi Námořníkovi nebo jeho „přítelkyni“ Olive. Jelikož Miyamoto neměl licenci na použití těchto postav, tak stvořil vlastní postavu, a to Jumpmana. Jumpman se poprvé objevil už v Donkey Kongovi a už podle názvu měl schopnost skákat. Miyamoto se rozhodl postavu pojmenovat docela prostě, tak získal jméno Mr. Video a objevil se v každé hře, kterou v tu dobu Miyamoto stvořil.
Když se Nintendo snažilo o distribuování Donkey Konga v USA, tak používalo skladiště, které vlastnil člověk jménem Mario Segale. Platby od Nintenda za používání skladiště nějak vázly a pan Segal se dostal do konfliktu se šéfem amerického Nintenda – Minorem Amakawou. Ten dluh dorovnal a rozhodl se, s ostatními zaměstnanci, pojmenovat Jumpmana právě po Mariovi. Nikdo ale nemůže s jistotou říci, jestli je tato historka úplně pravdivá. S touto historkou přišel David Sheff ve své knize Game Over (z roku 1993) a jde asi o jediný zdroj – Nintendo se k tomu nikdy nevyjádřilo. Pravdou ale je, že Mario Segale existuje a skutečně pronajímal sklady Nintendu. Miyamoto později řekl, že kdyby se postava jmenovala Mr. Video, tak by rozhodně nedosáhla takového úspěchu a už by tu s námi nějakou dobu nebyla.
309px-MarioNSMBWiiZ důvodu zasazení her Donkey Kong na staveniště, se Mario stal původně tesařem – až později se rozhodlo, že by měl být instalatér. V té době se chystala se hra Mario Bros. a velká část hry se odehrává právě v podzemních kulisách. Jeho typické rysy už pak pro Miyamota nebylo těžké stvořit. Hned jak se rozhodlo, že bude instalatér, tak věděl, že je z New Yorku a vzhledem k tomu, že Mariův charakteristický knír je přisuzován italům, tak se z Maria stal Ital. Vzhledem ke slabému hardwaru v té době, nešlo vykreslovat nikterak detailně postavy. Přesto Miyamoto chtěl, aby jeho postava byla něčím charakeristická a nepletla se s jinými postavami. Tak Mario dostal modré montérky, černý knír a velký nos.

200px-Goomba_Artwork_-_Super_Mario_3D_World

Goombas

Houbové království
Mario je obyvatel Houbového království (v originále Mushroom Kingdom), stejně jako většina postaviček z jeho universa. Nutno podotknout, že Houbové království je jedno z více království nebo zemí, které leží v Houbovém světě (Houbový svět leží v Grand Finale Galaxii). Sousedí s královstvími (regiony)  Beanbean Kingdom, Grass Land, Dessert Hill, Sea Side a Koopa Kingdom.
Hlavní město Houbového království je Toad Town, kde ve svém zámku sídli vládkyně princezna Peach. Mezi hlavní obyvatele tohoto království patří mírumilovní Toadové, Koopasové, Yoshiové, lidé a už ne tak mírumilovní Goombasové a Boo-ové. Lidí, kteří zde žijí, je poměrné málo a jsou to hlavně tedy Mario, Luigi a princezna Peach. Houbové království je svoji rozlohou poměrně velké a je v něm několik odlišných krajin. Naleznete zde pláně, pouště, lesy, hory, sopečné a zasněžené oblasti nebo i ostrovy.
Jako měna se zde používají Mince (Coins), které se dají volně nalézt po celém království. Jejich podoba se měnila 3x. Poprvé šlo o prázdnou minci, poté byla v minci hvězda a nyní má mince uprostřed čárku, která je obdoba číslice „1“.

Houbové království

Houbové království

Houbové království je, bohužel ( pro hráče spíše bohudík), často napadáno drakem Bowserem, který vládne Temné zemi. Tato země je spíše pouze Bowserův hrad, kam neustále unáší princeznu Peach. Temné zemi se budeme věnovat v nějakém jiném tématu.

V dalším díle se budeme věnovat kladným postavám Mariovského světa, kterými jsou ve většině případů především obyvatelé Houbového království.

Můžete přejít na konec stránky a zanechat komentář. Pingování není povoleno.

Zanechte komentář