Mario a jeho svět – záporáci

Nintendo-bad

Bez záporných hrdinů to snad v žádném světě nejde. Jak reálný svět, tak i ty smyšlené světy mají své záporáky, a samozřejmě, Mario, proti těm ze svého universa, bojuje již od svého vzniku.  Záporáků je opravdu velké množství a hned zkraje napíšeme, že popsat úplně všechny by vydalo minimálně na jednu knihu. Pojďme se ale podívat na ty nejvýraznější.

Donkey KongDonkey Kong
Obrovský opičák Donkey Kong, který je také znám jako DK nebo D. Kong není úplně klasický záporák, zvláště v poslední době. Ale vzhledem k tomu, že v prvních hrách škodil Mariovi, rozhodli jsme se ho zařadit sem. Donkey je bezstarostný a většinu dnů tráví sbíráním banánů se svými přáteli (zejména s Diddy Kongem). Žije na ostrově Kongo Bongo (znám také jako Donkey Kong Island). Jako malý byl unesen čarodějem Kamekem, poté se setkal s rasou Yoshiů a velmi jim pomohl porazit Bowserovu armádu. Jak už bylo zmíněno na začátku, tak Donkey dříve škodil – unášel Mariovu přítelkyni Pauline a odnášel ji na staveniště, kde se jí  Mario pokaždé snažil zachránit. Házení sudů pod nohy našeho instalatéra bylo tehdy na denním pořádku.
Donkey Kong vznikl jako první Nintenďácká postavička v roce 1981, kdy se poprvé objevil ve své první hře nazvané velmi obyčejně –  Donkey Kong. Jeho charakterový zvrat přišel až se sérií her Donkey Kong Country, kdy nechal Maria a Pauline být a začal se zajímat pouze o banány. Nutno dodat, že přerod v klaďase  znamenal, že se hry s opičákem Donkeym do dnešního dne  ještě stále vyznačují  poněkud vyšší  ale o to příjemnější obtížností.

Bowser478px-Nsmb2_bowser
Hlavní záporák a největší nepřítel Maria a princezny Peach. Bowser, známý také jako King Koopa, je drak s želvím krunýřem, který vládne Temné zemi. Neustále útočí na Houbové království, odkud unáší princeznu Peach. Právě princeznou je velmi okouzlen a snaží se spojit její království se svým, což mu vždy překazí Mario, náš nebojácný instalatér. Když byl Bowser malý, tak ho vychovával čaroděj Kamek, který víceméně může za jeho zlou povahu, a už jako malý útočil na malého Maria a Yoshiho. Přestože neustále útočí na Houbové království, tak se s jeho hrdiny někdy spojí a bojuje s nimi proti společným hrozbám nebo spolu soutěží při různých sportovních kláních.
Bowser se poprvé objevil ve hře Super Mario Bros. z roku 1985 a hned samozřejmě jako záporný hrdina. Od té doby se vyskytl snad v každé hře s Mariem. Jak už bylo zmíněno výše, tak se Bowser někdy spojí s kladnými hrdiny, aby společně bojovali proti společnému nepříteli – toto se děje pouze v RPG hrách, kde je Bowser vyobrazen více komičtěji.

WarioWario
Wario je znám hlavně pro svoji vznětlivost a chamtivost, dále je také tlustý a má velmi charakteristický knír. Právě jeho chamtivost ho nutí dělat zlé věci, jako  bylo třeba převzetí Mariova hradu, když Mario zachraňoval princeznu Daisy. Velmi často se také sám vydává na výpravy na kterých krade poklady, aby měl na chod své společnosti WarioWare Inc., která sídlí v Diamond City a vyrábí různé mini hry. Přestože Wario obyvatelům Houbového království spíše škodí, tak jim i občas, stejně jako Bowser, pomáhá proti většímu zlu. Wario vlastní několik dopravních prostředků jako je traktor, auto, letadlo a kolo. Všechny tyto dopravní prostředky pojmenovává po zvířatech. (například traktor jménem vážka)
Wario se poprvé objevil v Super Mario Land 2: 6 Golden Coins z roku 1992. Od té doby se vyksytuje ve hrách velmi často a je hlavně obsazován do sportovních a závodních her. Jeho jméno vzniklo kombinací jména Maria a japonského slova „warui“, které v překladu znamená zlý.

KamekKamek
Kamek je starý kouzelník a také hlavní poradce Bowsera, o kterého se stará už od jeho narození. Když byl Bowser malý, tak se narodili i Mario s Luigim, Kamek pomoci křišťálové koule vyvěštil, že by Bowserovi mohli v budoucnu dělat velké potíže a rozhodl se je proto unést – Zaútočil na malého Maria a Luigiho, když je nesl čáp (tak se samozřejmě děti dostávají na svět). Podařilo se mu unést ale pouze malého Luigiho. Při útoku Mario čápovi upadl a dopadl na Yoshi Island, kde ho nalezli Yoshiové. Od té doby jsou Kamekovými největšími nepřáteli právě Yoshiové, které by nejraději zotročil.
Kamek se poprvé objevil ve hře Super Mario World 2: Yoshi’s Island z roku 1995. Od té doby se pravidelně vyskytuje jako hlavní záporný hrdina v herní sérii s Yoshim.

GoombaGoomba
Goombové jsou nejčastějšími nepřáteli Maria a Luigiho a vyskytují se snad v celém Houbovém světě. Jsou to malé hnědé houby, které jsou na straně Bowsera. Nicméně, ne všichni se přidali k Bowserovi, ale jsou i tací, kteří žijí v míru v Goomba Village, uvnitř houbového království. Goombové jsou dost fyzicky slabí a pro Maria nepředstavují nijak velkou hrozbu.
Goombové se poprvé objevili v Super Mario Bros. z roku 1985 jako základní nepřátelé. Od té doby se objevují snad v každé hře s Mariem a stále zůstávají jako nejslabší nepřátelé – ale také dost možná nejslavnější.

WaluigiWaluigi
Waluigi je hlavní konkurent Luigiho, oba dva totiž milují princeznu Daisy. Samozřejmě neškodí pouze Luigimu, ale celému Houbovému království kromě jeho parťáka Waria. Vzhledem k tomu, že Waluigi nedostal ještě moc prostoru, tak o něm nic víc nevíme. (na internetu můžete najít mnoho spekulací, že jsou s Wariem bratranci či dokonce bráchové, ale nic nebylo doposud potvrzeno.)
Waluigi se poprvé objevil v roce 2000 v Mario Tennis pro Nintendo 64. Jeho charakter se nevyskytuje v žádných příběhových hrách, ale je pouze ve sportovních, závodních hrách nebo v sérii bojovek Super Smash Bros.. Jeho jméno vzniklo kombinací slov Luigi a „warui“, což znamená v překladu zlý. Tento charakter byl velice rozporupně přijat fanoušky i kritiky, takže možná také proto se Waluigi neobjevil v žádné příběhové hře.

Bowser Jr.Bowserjr
Bowser Junior je jediné dítě, vládce Temné země, Bowsera. Je samozřejmě hodně ovlivněn svým otcem a snaží se mu podobat co nejvíce, takže se snaží být co nejvíce zlý a otcovi někdy pomáhá při útoku na Houbové království se svojí vlastní vzducholodí. Starý Bowser samozřejmě na svého synka velice trpí, takže pokud vidíme Bowsera v slabší chvilce, tak to je jen kvůli Juniorovi. Mladému Bowserovi se už podařilo pořádně Mariovi zatopit, například když získal kouzelný štětec, pomocí kterého převzal Mariovu identitu. Často nosí šátek, který je podobný právě Mariově tváři.
Bowser Jr. je jedna z nejmladších postav i v reálném světě. Poprvé se objevil v Super Mario Sunshine v roce 2002 na GameCubu. Od té doby se objevuje ve skoro každé Mariovské hře a nechybí ani ve sportovních nebo závodních odbočkách.

Již v úvodu jsme psali, že paleta záporáků ze světa houbového království je velice pestrá a prostor tak nedostanou všichni, ty nejhlavnější a nejčastější jsme vám však představili a na ostatní dojde řada třeba někdy jindy. Máte vy nějakého svého oblíbeného záporáka z Mariova světa či kterého z našeho seznamu máte nejméně rádi? Dejte nám vědět, rádi si přečteme vaše názory.

Můžete přejít na konec stránky a zanechat komentář. Pingování není povoleno.

Zanechte komentář