Nintendo DS

Tři roky po vydání kapesní konzole Gameboy Advance se Nintendo rozhodlo, že přijde na trh s novým a poměrně revolučním handheldem, který bude patřit do 7. generace konzolí. Následně Nintendo oznámilo, že chystá nový handheld, který bude uveden na trh v roce 2004. Začátkem roku 2004 byl oznámen název Nintendo DS, i když si většina lidí myslela, že se jedná pouze o kódové označení projektu. Handheld byl oficiálně oznámen na E3 roku 2004. Nintendo DS se začalo prodávat nejprve v USA, a to už 21. listopadu 2004. V Evropě jsme si opět museli počkat – konkrétně do 11. dubna 2005. Celosvětově se prodalo přes 150 milionů kusů této konzole, což z ní dělá nejlépe prodávanou konzoli vůbec.

 Nintendo_DS_Original

Vzhledově DSko vychází zřejmě ze svého předchůdce s názvem Gameboy Advance SP. Tato konzole, která byla pouze redesignovaný Gameboy Advance, měla „otevírací design.“ Nintendo DS v té době přišlo s poměrně  velkou inovací, kterou byly dvě obrazovky, z čehož ta spodní byla dotyková. Odtud pocházel i název DS = dual screen. Obě obrazovky byly o velikosti 3″ a díky „otevíracímu designu“ byla konzole poměrně skladná. Uvnitř jsou dva procesory, první o taktu 67 MHz a druhý o taktu 33 MHz. Jako paměťová média se opět používaly cartridge, ale oproti předchozím Gameboyům se dočkaly výrazného zmenšení. Nintendo počítalo se zpětnou kompatibilitou, tudíž v DSku naleznete i slot pro cartridge z Gameboy Advance. Pro hraní her v multiplayeru lze pak využít integrovanou Wi-Fi.

Díky velkému prodejnímu úspěchu konzole vzniklo i obrovské množství her. Nintendo vsadilo samozřejmě na své oblíbené hrdiny, takže vyšel New Super Mario Bros., Super Mario 64 – což byl remake hry z Nintenda 64, dále pak 2 díly Zeldy s podtituly Phantom Hourglass a Spirit Tracks, které inovovaly hratelnost nejen pomocí dotykového displeje, ale i  mikrofonu apod. Dotykový displej byl jako dělaný pro strategie, takže vyšlo pokračování Advance Wars nebo tituly z velkých konzolí nebo PC, jako např. Age of Empires, Settlers nebo Civilization Revolution. Z dotykového displeje také těžily puzzlové hry, z nichž je nejznámější především Professor Layton.

Zelda_ST

The Legend of Zelda: Spirit Tracks

Nintendo DS se dočkalo hned několik revizí. První úprava handhledu přišla v roce 2006 s názvem Nintendo DS Lite, která hodně vylepšila design, protože přeci jen původní DS nevypadalo zrovna moc přitažlivě. Poté v roce 2009 (v Evropě, v Japonsku o rok dříve) přišlo Nintendo DSi, které přineslo výraznější změny, a to v podobě fotoaparátu, slotu na paměťové karty, nepatrného zvětšení displejů a odebrání slotu pro hry z Gameboye Advance. Design zůstal víceméně totožný z DS Lite. Poslední úprava se jmenuje DSi XL a šlo víceméně o DSi, které bylo výrazně zvětšené. Displeje byly zvětšené na 4,2″ a díky velikosti byla použita větší baterie, která prodloužila dobu hraní.

Nintendo_DSi_XL-edited2

Nintendo DSi XL

Nintendo DS Lite lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>