GameCube

Konzole GameCube je čtvrtá herní konzole, kterou Nintendo vydalo. Konzole patří do 6. generace konzolí a jejími přímými konkurenty byly PlayStation 2, Xbox a Sega DreamCast. Konzole se začala prodávat 16. září 2001 v Japonsku, 18. listopadu 2001 v USA a konečně 3. května i u nás, v Evropě. Gamecubu se celosvětově prodalo okolo 22 miliónů kusů a jde o nejméně se prodávající konzoli od Nintenda. Konzole se přestala vyrábět a podporovat v roce 2007, kdy bylo už jeden rok na trhu Nintendo Wii.

GameCube byl poprvé představen veřejnosti na E3 v roce 1999, tehdy ještě pod kódovým označením Dolphin. V té době šlo o velmi silný hardware, procesor byl od firmy IBM a disponoval taktem 485 MHz, dále má 43 MB operační paměti a grafický čip od firmy ATi o taktu 162 MHz. Šlo o první domácí konzoli od Nintenda, která se vzdala cartridgí a a začala používat optické disky – konkrétně šlo o miniDVD. Bohužel tyto média měli omezenou kapacitu (1,4 GB) oproti klasickým DVD diskům, které využívala konkurence, takže i přesto, že konzole měla poměrně vysoký výkon, tak narážela na kapacitní limity. Takže multiplatformní hry na GameCube byly často nějak ochuzené oproti jiným platformám. V době vydání byla také konzole  poměrně kritizována za svůj design.

gamecube

Když konzole startovala s prodejem v Evropě, měla přichystáno 8 titulů (v Japonsku byly naopak při zahájení pouze 3 hry). Mezi ty známější patří Luigi’s Mansion, Tony Hawk’s Pro Skater 3 či Crazy Taxi. Na GameCube nevycházelo tolik her jako na konkurenční platformy, ale to bylo zase vynahrazeno jejich kvalitou nebo úplnými či časovými exkluzivitami. Nintendu se podařilo získat např. Resident Evil 4 nebo Metal Gear Solid: The Twin Snakes. A samozřejmě  nesmějí chybět exkluzivní tituly Nintenda jako jsou velmi oceňované hry Animal Crossing, Luigi’s Mansion, Metroid Prime, Super Mario Sunshine nebo legendární adventury The Legend of Zelda: The Wind Waker a Twilight Princess.

The Legend of Zelda: Wind Waker

The Legend of Zelda: Wind Waker

Nyní je GameCube, hlavně v naší zemi, poměrně raritní konzolí. U prvních modelů Nintendo Wii je podpora GameCube ovladačů a her, takže i tato novější konzole jde využít pro hraní titulů pro GameCube.

Jaké jsou Vaše zážitky s touto konzolí? Nezapomeňte se s námi o ně podělit v diskuzi níže.