Game & Watch – 1.část

Retro - Game and Watch

V dobách, kdy Nintendo ještě nevyvíjelo vlastní domácí konzole nebo handheldy, se pustilo do výroby, dnes již poměrně zapomenutých zařízení, které se nazývají digi hry. V roce 1979 Gunpei Yokoi, který byl v Nintendu designér a inženýr, cestoval rychlovakem a zahlédl znuděného businessmana jak si hraje z LCD kalkulačkou. To Gunpeovi vnuklo nápad na výrobu miniaturní hry na zabíjení nudy. Nutno připomenout, že v roce 1979 Nintendo nemělo ještě žádnou hru nebo absolutní hit jako se pak stal Donkey Kong, mělo za sebou úspěch s několika mechanickými hračkami jako byl třeba Ultra Machine nebo již elektronickým Love Testerem.

Tak se Gunpei pustil se svým týmem do práce a vzniklo z toho malé zařízení s LCD displejem a pěti tlačítky, které bylo poháněno malými bateriemi, jaké se dříve používaly v kalkulačkách. V roce 1980 vznikla první varianta her Game & Watch. Už podle názvu je patrné, že zařízení nebylo pouze o hraní, ale ukazuje i čas a můžete si nastavit budík. Nikdo pořádně neví, proč zrovna tato funkce byla přidána. Každá Game & Watch hra měla dva módy (Game A a Game B), které byly většinou rozdílné pouze obtížností hry. První kusy spadaly do tzv. Silver série a vše odstartovala hra Ball, která se dostala na trh 18.4.1980. Jména sérií byla udělována většinou podle konkrétního vzhledu a to jak podle velikosti a typu displeje nebo barvy hry či celkového designu.

game-and-watch-ball

GameandWatchBellJeště než se pustíme do představování her, tak se musíme seznámit z hlavním charakterem těchto her, který se objevil ve většině z nich a pokaždé má jinou roli. Jedná se o Mr. Game & Watch, což je pouze silueta muže s velkým nosem, tenkým tělem, velkýma nohama a rukama. Jak už bylo řečeno, objevil se ve všech hrách, kromě těch, kde hlavní postava byla Mario, Link nebo nějaká jiná známá postava.

Série Silver
Do této série patří pět her a všechny vyšly v průběhu roku 1980. Každé hry bylo vyrobeno 250 000 až 1 000 000 kusů. Ve hře Ball, která byla první, chytáte míčky, které lítají ve vzduchu. Na rozdíl od jiných her, stačilo pouze jedno zaváhání, aby Vám míček spadl a byl konec hry. Necelé dva měsíce na to, spatřila světlo světa hra Flagman. Oproti hře Ball, měla o dvě tlačítka více, takže dohromady jich měla sedm. Jedná se o paměťovou hru, kdy postavička na obrazovce ukazuje vlajky s číslama a hráč si musí zapamatovat jaké ukazuje a poté je zadávat. V každém kole narůstá obtížnost a hráč má pouze tři životy. Měsíc na to (10.7.1980) vyšla hra Vermin, ve které máte v každé ruce palici a zabíjíte krtky, kteří se dostávají na Vaši zahradu. Vašim úkolem je samozřejmě jich pomlátit co nejvíce. Ještě ten samý měsíc se objevila hra Fire, která byla velmi oblíbená a vyrobilo se dohromady 1 000 000 kopií (u Silver edice jde o nejvíce prodávanou hru) a byla znovu vydána o rok později ve Wide Screen edici. Zde ovládáte dvě postavičky s nosítky a snažíte se pochytat všechny lidi, kteří vyskakují z hořícího domu a poté je ještě musíte dostat do sanitky. A jako poslední z této edice je hra Judge, která se dostala na trh 4.10. 1980. Vyšla ve dvou barevných provedení a to Green a Purple. V této hře proti sobě stojí dva soudci, kteří mají kladiva a zvedají čísla. Ten kdo vytáhne vyšší číslo, tak útočí a ten kdo menší, tak musí utéct. Útok se dá provést ještě dříve, než jsou čísla vytažena.

game_watch_fire_silver

Série Gold
Tato série byla vyráběna v roce 1981 a patří do ní jen 3 hry. Oproti Silver sérii se tyto hry nijak moc technicky nebo designově neliší a jde tedy pouze o změnu barvy a samozřejmě přidání nových her. Jedinou větší změnou, bylo, že na displeji se nezobrazovaly jen černé obrázky, ale začaly se používat barevné prvky. První hra vyšla 29.1.1981 s názvem Manhole, ve které zakrýváte šachty, aby do nich nepadali chodci. I tato hra se dočkala nového vydání v New Wide Screen edici v roce 1983. Další hra, která vyšla 21.2.1981, byla Helmet, kde pobíháte po staveništi mezi dvěma domy a nepřátelé po Vás házejí předměty, kterým se samozřejmě musíte vyhýbat. Někdy se stane, že se dveře zabouchnou a musíte čekat než se otevřou znovu. Jednalo se nejúspěšnější hru v Gold edici a prodalo se jí 500 000 kusů. A poslední hra z této edice je Lion. Vyšla o 2 měsíce později a ovládáte dva krotitelé lvů a snažíte se lvy udržet v kleci.

game_watch_helmet

Série Wide Screen
Tato série byla vyráběna v letech 1981 a 1982. Patří mezi ty úspěšnější Game & Watch série, kdy se, až na pár vyjímek, prodalo každé hry 1 200 000 kusů a Nintendo zde začalo používat známe postavy z animovaných seriálů, jako byl třeba Pepek Námořník nebo Mickey Mouse. První hra  této série byla Parachute a vyšla 19.6.1981. Ve hře vyskakují z vrtulníku parašutisté a vy jako zachránce na člunu je chytáte, aby nespadli do vody a nesežrali je žraloci. Necelý měsíc na to se objevila velmi známá hra Octopus, kde ovládáte potápěče, který se musí dostat k pokladu a s ním zpět na loď. Cestu Vám, ale komplikuje obrovská chobotnice, která natahuje chapadla, kterým se musíte vyhnout. Dne 5.8.1981 se dostala na trh hra Popeye, kde se konečně objevil Miyamatův vysněný Pepek Námořník. Jako Pepek chytáte předměty od Olive a snažíte se vyhnout útokům od Bruta. Další hrou je Chef, kde ovládáte kuchaře, který bude chytat tři druhy jídla, které má vařit najednou. Celou práci mu ještě ztěžuje kočka, která jídlo někdy zachytí. Hra vyšla 8.9.1981.  Měsíc na to se objevila další hra se známou postavou a to Mickey Mouse. Myšák ve hře chytá vajíčka, která se na něj kutálejí ze čtyř kurníků. Samozřejmě pokud tři vajíčka upustí, hra končí. V ten samý den vyšla hra Egg, která byla úplně stejná, jen hlavní postava nebyla oblíbený myšák, ale byl nahrazen vlkem. V únoru vyšla hra Turtle Bridge, kde se musíte dostat z jednoho břehu na druhý a přeskakujete po želvích krunýřích, které se vynořují z vody. Opět další měsíc na to se objevila v obchodech hra Fire Attack, kde ovládáte generála v občanské válce a bráníte pevnost před útokem indiánů, které po ní házejí ohnivé pochodně. Poslední hra této série využila také známou postavičku Snoopyho, ve hře Snoopy Tennis. Zde ovládáte psa Snoopyho, který se snaží trefit všechny míčky svoji tenisovou raketou. Touto hrou z 18.4.1982 byla produkce Wide Screen série ukončena. Ještě nezapomeňme na již zmíněnou hru Fire, která byla pouze znovu vydána, ale nedočkala se žádných podstatných změn.

MickeyMouse

V pokračování tohoto seriálu se podíváme samozřejmě na další série, kde už Nintendo začalo používat i své hvězdné postavičky.

Jestli máte nějakou oblíbenou hru z výše zmíněných nebo jen nějaké vzpomínky, tak nám je nezapomeňte napsat do naší diskuze.

Můžete přejít na konec stránky a zanechat komentář. Pingování není povoleno.

Zanechte komentář